Deski tarasowe

Switch to desktop

Tarasy

tarasy Poranna kawa  w ciepłym świetle  wschodzącego słońca czy grillowanie wieczorną porą w  gronie przyjaciół  na własnym tarasie, to marzenie wielu osób. Wbrew pozorom,  na taras nie trzeba wydawać fortuny.  Wszystko zależy bowiem od tego, gdzie chcemy mieć taras i jaki.  Możliwości jest mnóstwo, poczynając od materiału, z którego ma być wykonany taras, a skończywszy na odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni tarasu i w jego najbliższym sąsiedztwie. Projekty tarasów mogą zaskoczyć każdego, ale jedna rzecz wydaje się być bezdyskusyjna -  ma to być przestrzeń przede wszystkim dla nas przyjazna, a to można uczynić nawet niedużym nakładem kosztów (zobacz tarasy drewniane ceny).   Na taras po prostu trzeba mieć pomysł.

Taras tuż przy domu

Tarasy przydomowe mogą być pięknie wkomponowane pomiędzy dom a ogród i stanowić swoiste przedłużenie tego pierwszego. Taras możemy ulokować przy kuchni, salonie czy sypialni, ale dobrze najpierw odpowiedzieć  sobie na pytanie,  jaką funkcję ma spełniać taras? Jeżeli ma być jedyni miejscem wypoczynku, możemy zignorować odległość od kuchni, jednak w przypadku, gdy chcemy na tarasie często spożywać posiłki, warto tę odległość wziąć pod uwagę.  Tarasy przydomowe mają też tę zaletę, że z powodu swojego położenia, są bardziej  chronione przed warunkami atmosferycznymi z jednej bądź z dwóch stron, można zatem śmiało do ich wykończenia zastosować deski tarasowe z drewna, które doskonale będą komponować się z wnętrzem domu. 

Taras w głębi ogrodu

Tarasy  wśród drzew i roślinności, z dala od domu,  to miejsca wyjątkowo przyjemne, szczególnie kiedy odpowiednio je zagospodarujemy i zadaszymy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę rzecz najważniejszą – przestrzeń. Ogród, w którym chcemy zbudować taras,  musi być po prostu duży. Dobrze też jest też wytyczyć do wolnostojącego tarasu konkretną ścieżkę, by uniknąć niekontrolowanego wydeptywania trawnika czy nasadzeń.

Taras kilka metrów nad ziemią

Tarasy nad pokojami, garażami czy na dachu to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy przy domu lub w ogrodzie nie mamy po prostu zbyt wiele miejsca. Takie tarasy wymagają jednak bardzo starannej izolacji zarówno termicznej, jak i wodnej, konieczne też jest  – ze względów bezpieczeństwa -  dobudowanie barierki lub balustrady, a dla wygody – schodków prowadzących np. z ogrodu. 

Taras pod „chmurką” czy dachem?

Praktycznie każdy taras możemy zadaszyć lub pozostawić jego powierzchnię otwartą.  Zadaszenia tarasów mogą być rozmaite (patrz tarasy zdjęcia), jednak musimy mieć na uwadze fakt, że zadaszenia tarasów przydomowych mogą ograniczyć dopływ światła do pomieszczeń. Z zadaszonych tarasów  można jednak korzystać o wiele częściej, bez względu na silne słońce czy ulewny deszcz, a nawet śnieg. Zadaszenia tarasów  przedłużają  też ich żywotność, w szczególności -  tarasów drewnianych i są nieodzowne w przypadku tarasów ogrodowych pełniących rolę altan.